A családi nyaralás alapból nem egy könnyed műfaj, ha pedig a gyerekek között nagyobb a korkülönbség, különösen próbára teheti a szülőket. Hatalmas tolerancia, türelem és rugalmasság szükséges egy ilyen utazáshoz. A szülők szervezőképességén nagyon sok múlik!

Miket érdemes előre átgondolni a családi nyaralás tervezésekor?

Célállomás: akár belföld, akár külföld a kijelölt irány, érdemes előre feltérképezni a környékbeli lehetőségeket. Egy többtagú családban nem ritka, hogy valaki a városnézésért lelkesedik, más inkább túrázna, valaki pedig fürdőbe vágyik. A tervezgetés során vonjuk be a gyerekeket is, beszélgethetünk arról, kinek mitől lenne élmény és kikapcsolódás a közös nyaralás. A nagyobbak segíthetnek is a programok felderítésében, ami segít abban is, hogy az okoseszközök értelmes használatát is megtanítsuk nekik – erről Vida Ágnes pszichológus is beszélt nemrég az előadásán.

Jó, ha a család minden tagja egyformán lelkesedik bizonyos tevékenységért, ám ha ez nem így van, a közös nyaralás jó lehetőséget teremt arra is, hogy elfogadjuk a különbözőségeket. Ha mindenki számíthat arra, hogy az ő kérése is figyelembe lesz véve, könnyebben részt vesz abban is, ami számára talán nem annyira vonzó. És miért ne lehetne a szülőknek is megvalósítandó terve? Bár gyermekeinknek szeretnénk maradandó emlékeket, törekedhetünk rá, hogy számunkra se csak arról szóljon a családi nyaralás, hogy épp „máshol vigyázunk a gyerekekre”.

Épp ezért felmerülhet gondolatként, hogy más családdal együtt utazzunk, ahol szintén több különböző korú gyermek van. Így könnyebben lefoglalják egymást, a gyerekeknek lesz társaságuk, és a szülők is könnyebben megoszthatják a feladatokat egymás között. Különösen nagy áldás, ha a nagyszülőkkel együtt lehet nyaralni, ez nem csupán abban segít, hogy néha egy kis lélegzethez jussunk, de a családi kapcsolatokat is építi.

Nagyon eltérő korú gyermekeknél érdemes a szállást is úgy megválasztani, hogy a kamasznak külön szobája lehessen. Praktikus lehet, ha házat bérel a család, így a különböző alvási, pihenési igényeket is könnyebb figyelembe venni. Persze a megszokott rutin a kisebbek esetén valószínűleg fel fog borulni kissé, ezt érdemes előre bekalkulálni és akár lazítani is az esti fekvési időpontokon. Egészen pici gyermek viszont nagyon nyűgössé válhat, ha túl sok az újdonság és nem tudja kipihenni sem magát, ami megnehezítheti a családi nyaralás pillanatait.

Közös élmények

Ha gyerekekkel utazunk, könnyebb kipróbálni olyan élményeket is, amiket felnőttként talán nem tennénk. Pedig megélni a gyermeki létet nagyon jó! Ilyen lehet egy bringóhintózás, felülni egy körhintára, vattacukrot enni, mezítláb lépkedni a patakban – minél kisebbek a gyermekeink, annál önfeledtebben vesznek részt az ilyen mókákban!

A kamaszokkal már nem ennyire könnyű a helyzet, lehetséges, hogy ami számukra lenne megfelelő program, oda a kisebb testvért már nem is tudnánk bevinni. Ebben az esetben akár szét is válhat egy időre a család, hogy senkinek ne kelljen lemondania arról, ami számára fontos.

A sok programtervezés közepette ne feledkezzünk meg arról sem, hogy a közös családi nyaralás nem az elvárásokról szól. Persze jó, ha sok élményt szerzünk, amikre jó lesz majd visszaemlékezni, de lehet, hogy nem sikerül minden úgy, ahogy elterveztük. Nem kell mindenáron mindenkinek boldognak lenni, inkább adjunk módot a lassulásra, elengedésre, megfigyelésre is. Valójában ha nyaralásról van szó, akkor szinte mindegy, hogy hol vagyunk, a lényeg, hogy együtt lehessen a család. Beszélgetés, közös játékok, új ismeretek játékosan és apa-anya szeretete és belevalókészsége – ez kell a jó nyaraláshoz!

Olvass, tanulj többet szakértőinktől a családi élet területeiről!

A Ficsak Családi Tudástár ingyenes felületén videók, mesék, családi témájú tudásanyagok várnak, csatlakozz most: