Ahogy beköszönt a jó idő, egyre többet tartózkodunk a szabadban. A családi kirándulások, túrázások vagy épp strandolások azonban veszélyeket, például kullancsokat is rejtenek, érdemes felkészülnünk ezekre!

Kullancsveszély!

Az enyhe tél miatt sokkal több kullancsra kell számítani hazánkban, méghozzá nem csupán kirándulások alkalmával, hanem városi parkokban, sőt, kertes házak udvarában is.

Miért lehetnek veszélyesek ránk a kullancsok?

A kullancs által terjesztett vírusos agyvelőgyulladás esetén 7-14 napos lappangási időt követően, enyhe influenzaszerű tünetek jelentkeznek, mely néhány nap múlva általában elmúlik. Minden ötödik betegnél azonban egy második, lázzal és a központi idegrendszer gyulladásával járó szakasz is követi az elsőt. A betegség ilyenkor kórházi ellátást és esetenként intenzív kezelést igényel. Ez a fertőzés védőoltással megelőzhető, a védettség kialakulásához több oltásra van szükség, később pedig emlékeztető oltásokra is.

A Lyme-kór legjellegzetesebb tünete a vándorló bőrpír, amely általában 7-10 napos (de minimum 48 órás) lappangási idő után, a csípés helyén jelentkezik. A bőrelváltozás mindig kis kerek folt formájában kezdődik, majd a széli részeken terjedve, középen halványulva, gyűrűt formál. Mindezt enyhe helyi fájdalom, égő érzés, ritkán viszketés kísérheti, de felléphetnek influenzaszerű tünetek is.

A Lyme-kór gyanú esetén a gyors kezelés elsődleges fontosságú, a fertőzés ugyanis tovább terjedhet a véráramon keresztül, más szervekbe és rendszerekbe is eljutva. A Lyme-kór kezelésének elsődleges módja az antibiotikumos terápia.

Kullancscsípés megelőzése és kezelése

Túrázás, kirándulás alkalmával használjunk kullancsriasztó sprayt, ezenkívül javasolt, hogy ne térjünk le az útvonalról, hiszen a sűrű aljnövényzet kedvez a vérszívóknak. Annak érdekében, hogy a kullancsok a bőrfelületet nehezebben érjék el, erdei kirándulások alkalmával viseljünk világos színű, hosszú ujjú, galléros inget, valamint sűrű szövésű, szintén világos színű nadrágot, a világos színű ruházaton ugyanis sokkal könnyebb észrevenni a sötét színű kullancsokat. Az inget tűrjük be a nadrágba, a nadrág szárát pedig a zokniba vagy a bakancsszárba. A túra vagy séta során rendszeresen ellenőrizzük a ruházatunkat.

A kiruccanás után alaposan vizsgáljuk át egymást, és ha kullancsot találunk, mihamarabb távolítsuk el a már bőrbe fúródott, táplálkozását megkezdő betolakodót. Mivel a kullancs által hordozott kórokozók átvitele jellemzően csak a szúrást követően néhány óra múlva kezdődik el, ez általában eredményes módszer a kórokozók átvitelének megakadályozására. Használhatunk gyógyszertárakban kapható kullancseltávolító kanalat is, amit érdemes előre beszereznünk a házipatika részeként.

Kullancsok elszaporodásának megelőzése otthon

A fű rendszeres nyírása, az aljnövényzet és a bokrok metszése, az avar gyakori összegyűjtése egyrészt kevésbé nedves mikroklímát eredményez, másrészt a kevésbé gazdag aljnövényzet rontja táplálékkeresésük hatékonyságát.

A kullancsokat a lakott területek zöldfelületeire jelentős mennyiségben a kutyák hurcolják be, ezért rendkívül fontos az ebek kullancscsípéssel szembeni védelme is, amelyhez megfelelő készítmények (pl. spot-on, impregnált nyakörv, aeroszol) állnak rendelkezésre. Ezek használata mellett is fordítsunk figyelmet háziállataink rendszeres átnézésére!

Vízparti veszélyek és megelőzésük

A nyár egyenlő a vizes mulatsággal, különösen, ha gyerekekről van szó. A kicsik veszélyérzete viszont még nem alakult ki, miközben óriási kíváncsisággal szeretnének felfedezni mindent a környezetükben.

A legkisebbek akár sekély vízben is bajba kerülhetnek, ha véletlenül összekoccannak valakivel, elvesztik a kontrollt és pánikba esnek. Bármilyen biztonságosnak tűnjön egy medence otthon vagy a strandon, soha ne hagyjuk felügyelet nélkül a lubickoló gyereket! Ez azt is jelenti, hogy lehetőleg ne temetkezzünk a telefonunkba ilyenkor.

A vízparton gyakran mezítláb rohangáló gyerekek könnyen szerezhetnek sérülést, egy kiálló fadarab vagy élesebb kő is elég hozzá. Egy elsősegélycsomag ilyenkor jó, ha kéznél van!

A napvédelem fontosságát is hangsúlyozni szükséges, a vízben a leégés hamarabb megtörténhet. Ha lehetséges, 11 és 15 óra között ne tartózkodjunk a napon, ám a fák árnyéka alatt is ér minket az UV sugárzás! A naptejet is időnként újra fel kell kenni, a faktorszám (SPF) ugyanis azt fejezi ki, hogy mennyiszer több időt tudunk a napon tölteni a fényvédőt használva annál, amennyi idő alatt nélküle még éppen nem égnénk meg.

A melegben fokozottan figyeljünk a folyadékpótlásra is. A kiszáradás és a napszúrás is veszélyessé válhat: ha nem izzad, kiszárad a bőr, fejfájás lép fel vagy szédülés, hányás, rögtön árnyékba kell vinni az illetőt, borogatással hűteni, vizet adni neki és mentőt hívni!

Azt sokan tudják, hogy felhevült testtel nem szabad hirtelen a hideg vízbe ugrani, mert szívmegállást okozhat. A hirtelen szívmegállást a bolygóideg izgalma okozza, amit az arcot ért hirtelen inger váltja ki. Ezért vízbe menetel előtt az arcot is érdemes előre lehűteni kissé!

Készítsük fel gyermekeinket a különböző veszélyekre: beszélgessünk velük, mi a teendő, ha eltévednek a strandon, vagy tanítsuk meg a viharjelzés jelentését. Mondjuk el nekik, miért fontos a kijelölt fürdőterületen belül maradni és tanítsuk meg mielőbb úszni – addig pedig adjunk rá mellényt!

Gyermekeink testi-lelki egészségének fontossága

A természetben gyermekeinkre leselkedő veszélyeken kívül számos dolog van még, ami a gyermekvédelemhez kapcsolódik. Idén is elindítjuk átfogó gyermekvédelmi kampányunkat, szeretnénk figyelemfelhívó és tájékoztató előadásokkal, témákkal segíteni a szülőknek a gyermekek testi-lelki egészségének megóvásában.

Számítunk véleményedre!

Töltsd ki felmérésünket 2024. június 20-ig, mondd el véleményed, ráadásul nyerhetsz is!

Részletek és a kérdőív kitöltése itt: https://bit.ly/felmeres2024