A Fiatal Családosok Klubja (FICSAK) idén is megrendezi hagyományos adventi jótékonysági gyűjtését, amelynek célja az, hogy együtt tegyünk a rászorulókért. A IX. Családszervezetek Adventi Jótékonysági Gyűjtése 2024-ben az Autisták Országos Szövetségét (AOSZ) támogatja, ezzel segítve az autista gyermekek és családjaik mindennapjait.
Király Nóra, miniszteri biztos és a Fiatal Családosok Klubjának alapítója a civil szféra összefogásával 2016-ban először, majd idén már kilencedik alkalommal szervezi meg a Családszervezetek Adventi Jótékonysági adománygyűjtését. Megvalósított
egy álmot és ezzel hagyományt teremtett: minden évben a szervezetek együtt tudnak egy-egy fantasztikus ügyért dolgozni.
Miért fontos az összefogás?
Az autizmus előfordulása világszerte növekvő tendenciát mutat, és ez a hazai statisztikákban is megjelenik. Míg korábban, az 1980-as években 10 000 gyermekből csupán 1 kapott autizmus diagnózist, ma ez az arány drasztikusan megemelkedett. Friss adatok szerint 54 gyermekből 1 autista spektrumzavarral születik. És ez nem kizárólag a szűrés elterjedésének az eredménye. Ez azt jelenti, hogy egyre több család éli meg a mindennapokban az autizmus kihívásait, és egyre több gyermeknek van szüksége megfelelő támogatásra és fejlesztési lehetőségekre. A diagnózis után a szülők gyakran tanácstalanul állnak a jövő előtt, hiszen számos ismeretlen kihívás vár rájuk. Családok ezreit érint ennek a különleges, kihívásokat jelentő állapotnak a nehézsége. Az autista gyermekek ugyanis másképp érzékelik a világot, ám megfelelő támogatással ugyanúgy kibontakoztathatják a bennük rejlő tehetséget.
Az idei gyűjtés célja az AOSZ ElsőSegély szolgáltatásának fejlesztése. Ez a program az autista gyermekeket nevelő családokat támogatja sürgős helyzetekben, biztosítva számukra azonnali szakértői tanácsokat és útmutatást. Ez a segítség sokszor életbevágó, hiszen az autizmus számos nehézséggel járhat, amelyeket a szülőknek egyedül kell megoldaniuk.
Az idei gyűjtés weboldala itt található >> https://www.jotekonysagivasar.hu/
El tudod képzelni, mit él át egy Édesanya vagy Édesapa, ha kisbabájuk nem néz a szemükbe vagy cseperedve nem reagál nevére, és kortársaival ellentétben nem utánozza viselkedésüket, nehezen vagy szinte alig kommunikál? Ijesztő, kétségbeejtő állapot felfedezni, hogy valami nem stimmel legféltettebb kincsünkkel. A diagnózisig való eljutás is rögös út lehet, de az autizmus megállapítása sem hoz megnyugvást, hiszen az állapot egy életre szól, gyógyulás nem remélhető. Mindez önhibáztatással, depresszióval, félelmek sorával kirakott út az érintett családok, szülők testvérek, nagyszülők számára, akiknek időre és türelemre értő szakemberek támogatására van szükségük, hogy megértsék és kezelni tudják gyermekük speciális állapotát.
Az autista gyermeket nevelő családos támogatása és az autizmus miatti speciális igények társadalmi szintű megismertetése mindannyiunk közös feladata és felelőssége!
Amikor az autista gyermekeket és családjaikat támogatjuk, azzal egy befogadóbb, empatikusabb társadalmat építünk, ahol mindenki megértést és elfogadást találhat. Az autista emberek is értékes tagjai közösségünknek, akik különleges tehetséggel és egyedi nézőponttal gazdagítják a világot.
Amikor egy család megkapja a szükséges segítséget, az nemcsak a gyermek életét könnyíti meg, hanem a szülőkét is, így ők több energiát tudnak fordítani a közösségre és mások támogatására. Emellett, ha a társadalom nyitottabb és elfogadóbb lesz az autista emberekkel szemben, az mindannyiunk számára előnyös lehet, hiszen mindannyian értékesnek és megbecsültnek érezzük magunkat, bármilyen különbségeink is legyenek. Egy ilyen közösségben mindannyiunknak jobb és élhetőbb környezet alakul ki, ahol könnyebb együttérzést, türelmet és megértést tanúsítani mások iránt.
A gyűjtés mottója: „Tegyük élhetőbbé az autista gyermekeknek a világot!”, amely arra hívja fel a figyelmet, hogy közös erővel elérhető, hogy az érintett gyermekek és családjaik támogatásban részesüljenek, és jobban tudjanak alkalmazkodni a mindennapok kihívásaihoz.
A szülők számára egy autista gyermek felnevelése sokszor félelmekkel és bizonytalansággal teli út. Az AOSZ telefonos szolgáltatása egy biztos pont, ahol megértést, támogatást és praktikus tanácsokat kaphatnak. Adományával hozzájárulhat ahhoz, hogy a családok gyorsan és hatékonyan elérjék ezt a létfontosságú segítséget.
Minden támogatás egy újabb esély arra, hogy egy család ne essen kétségbe. Hogy a szülők ne érezzék azt, hogy egyedül kell megküzdeniük a mindennapi kihívásokkal, hanem tudják, hogy van kihez fordulniuk, ha kérdéseik vagy félelmeik vannak. Az Ön támogatása lehet az első lépés a segítség felé.
Szülőként elviselni azt a sok nehézséget, amivel az autizmus együtt jár, valóban embert próbáló feladat. Kegyetlenül nehéz úgy biztosítani a szeretetet és nyugalmat, hogy közben minden erőnkkel azon vagyunk, hogy gyermekeink különleges igényeit kielégítsük. Az AOSZ szolgáltatásának támogatásával nem csak az autista gyermekeket támogatjuk, hanem azoknak a szülőknek is segítséget nyújtunk, akik nap mint nap küzdenek azért, hogy gyermekük boldog és kiegyensúlyozott életet élhessen. Hiszen a szülők azok, akik által ez a világ élhető lesz ezeknek a gyerekeknek!
Mit kínál az AOSZ elsősegély szolgáltatása?
Ez a program azonnali segítséget nyújt krízishelyzetekben, legyen szó hirtelen fellépő viselkedési problémákról, kommunikációs nehézségekről vagy stresszes szituációkról. A szolgáltatás célja, hogy a szülők személyre szabott, empatikus és gyakorlati támogatást kapjanak szakértőktől. A kezdeményezés túlmutat a tanácsadáson: egy biztonságos hálót nyújt azoknak, akik a legnagyobb szükségben vannak.
Adományozási lehetőségek
Az adományokat 2024. december 14-ig lehet eljuttatni az adjukossze.hu kampányoldalán. Minden befolyt összeg az AOSZ ElsőSegély programjára kerül felhasználásra.
Herczegh Anita, a Regőczi István Alapítvány kuratóriumának elnöke, aki a kezdetek óta támogatja a kezdeményezést, ismét saját készítésű adventi díszekkel segíti a gyűjtést. Ahogy a korábbi években, idén is az online térben megvásárolhatók lesznek Herczegh Anita asszony szebbnél-szebb, kézzel készült kopogtatói és koszorúi. Az értékesítésre a FICSAK Facebook oldalán kerül sor a 2024. november 25-i héten.
Kardosné Gyurkó Katalin, a generációk közötti együttműködés elősegítéséért felelős miniszteri biztos még a Nagycsaládosok Országos Egyesületének elnökeként az első alkalomtól aktív résztvevője a programnak. Idén is koszorúk és az idősebb nemzedékektől tanul hagyományos kézműves termékek készítésével járul hozzá a kedvezményezettek boldogabb karácsonyához.
Az idei gyűjtés ismét kiegészül a Ringató Adventi ÉLŐ koncertjével, amelynek időpontja 2024. december 08., vasárnap 10:00. Aki szeretne a közös éneklésben, mondókázásban, karácsonyra hangolódásban a Ringatóval részt venni, szeretettel várják az Egyszülős Központban (1085 Budapest Üllői út 30.), csak annyit kérnek a szervezők, hogy egy számára megfelelő és nélkülözhető összeggel, egy jelképes belépő árával támogassa a gyűjtést a helyszínen. Az adventi esemény részletei a Ringató Facebook oldalán lesznek elérhetőek hamarosan.
Támogatásoddal most Te is hozzájárulhatsz ahhoz, hogy ezek a családok ne maradjanak magukra, és gyermekeik a legjobb fejlődési lehetőségekhez jussanak. Légy részese ennek a nemes küldetésnek!
Sok kicsi most valóban sokra megy – már néhány ezer forint is rengeteget számít! Sok-sok melegszívű támogató segítségével el tudjuk érni a célunkat! Veled együtt sikerülni fog!
Az AUTISTA gyermekek és szüleik nevében is nagyon köszönjük a segítségedet!
Támogatóink
Az idei Adventi Jótékonysági Gyűjtés védnöke Nagy Zsuzsanna asszony, a Köztársasági Elnök házastársa, aki édesanyaként és nagymamaként is elhivatott a rászoruló társadalmi rétegek támogatásában, felkarolásában.
Az összefogásban résztvevő szervezetek:
Fiatal Családosok Klubja (FICSAK), Albertfalvi Lokálpatrióta Egyesület, Belvárosi Közösségi Tér, Civilút Alapítvány, Egyszülős Központ, Ficsak 11 Alapítvány, Ficsak 12 Alapítvány Ficsak baba- és gyermekjáték bérlés, Ficsak Derecske Alapítvány, Ficsak Füzesgyarmat Alapítvány, Ficsak Józsefváros, Ficsak Kaposvár Alapítvány, Ficsak Kolozsvár, Ficsak Mezőtúr, Ficsak Székesfehérvár Alapítvány, Ficsak Veszprém Alapítvány, Gazdagréti Összefogás Egyesület, Három Királyfi, Három Királylány Alapítvány, Kárpát-medencei Családszervezetek Szövetsége (KCSSZ), Kopp Mária Intézet a Népesedésért és a Családokért (KINCS), Magyar Bölcsődék Egyesülete, Magyar Női Unió Egyesület (MNU), Mindennapok Női Szemmel Egyesület (NŐISZEM), Nagycsaládosok Országos Egyesülete (NOE), Önkéntes Településfejlesztő Közösség – Kosd, Összefogás 11 Sportegyesület, Ringató, Szülők Háza Alapítvány, Zöld Követ Egyesület, FreeRide Club
Forrás: ficsakblog.hu