A kamaszok és a fiatalok körében egyre többször előfordul olyan szerek használata, melytől különösen sebezhetővé válnak, mert életkori sajátosságaiknak megfelelően még intenzív testi, érzelmi és társas változásokon mennek keresztül. Kialakultalan személyiségüknél fogva kíváncsiak, ezért hajlamosabbak veszélyes, kockázatos dolgok kipróbálására különösen azért, hogy új élmények részesei legyenek. 

Egyre riasztóbb képet mutat hazánkban a kamaszok és fiatalok egészségét károsító szerek térnyerése. Az egészségüket veszélyeztető szerek (alkohol, dohánytermékek, könnyű és kemény drogok) és egyre gyakrabban a vényköteles gyógyszerek komoly társadalmi problémát is jelentenek. Ezen szerek használata nemcsak testi, hanem lelki és szociális problémákat is okozhat számukra.

A kamaszokat fizikálisan és mentálisan leginkább veszélyeztető szerek: az alkohol- és dohánytermékek. A kutatások szerint körülbelül minden hatodik diák legalább hetente rágyújt, tízből négyen pedig már voltak részegek életükben. Az elektromos cigarettát kipróbálók aránya meghaladja az egyharmadot. Az alkohohol mellett a leggyakoribb az „elektronikus nikotinbeviteli rendszerek” használata és már dobogós a marihuánafogyasztás is, amit a középiskolás diákoknak mintegy 17%-a kipróbált már. 

Különösen veszélyeztetett kamaszok

A kamaszok agya mivel még fejlődésben van, a saját döntéshozatalért és önkontrollért való felelősség még nem alakult ki bennük, emiatt hajlamosabbak az impulzív, „bevállalós” cselekedetekre, kockázatvállalásuk nem ismer határokat. A kortársak véleménye és a beilleszkedési vágy pedig jelentős hatást gyakorol rájuk, olyannyira, hogy a legtöbb esetben a szerhasználat egy eszköz a közösségben való elfogadtatásra. Természetüknél fogva kíváncsiak, és nem gondolva a következményekre, az egészségüket veszélyeztető szereket kipróbálják, hogy új impulzusokat szerezzenek. A körükben manapság egyre gyakoribbá váló szorongás, depresszió, traumatikus élmények vagy alacsony önértékelés sajnos növelhetik a tudatmódosító szerek használatának kockázatát.

Kamaszok szerhasználata

Magyarországon az alkohol a leggyakoribb, legkönnyebben beszerezhető tudatmódosító szer, amit a kamaszok először kipróbálnak. Sajnos már a marihuána (füves cigi) is felkerült a listára, mert egyre gyakoribb ‘lazító szer’ a fiatalok körében. Egyes fiatalok extrémebb anyagokat, tiltott szereket (pl. amfetamin, ecstasy) is kipróbálnak, különösen partikultúrákban. A kamaszok körében makacsul tartja magát az a tévhit, hogy az elektromos cigaretták használata biztonságos, és alábecsülik nikotinfüggőségük kialakulásának esélyét. Mivel ezek közül egyes termékek még 10 éve sincsenek a piacon, ezért nem tudjuk megjósolni, hogy használatuk milyen következményekkel jár majd évek múlva. 

Egészségügyi következmények

A tudatmódosító szerek használata hosszú távon károsíthatja az agyat, májat és más létfontosságú szerveket, növelheti a mentális betegségek kockázatát, és befolyásolhatja a kamaszok kognitív és érzelmi fejlődését. A szerhasználat gyakran jár együtt romló iskolai teljesítménnyel, családi konfliktusokhoz és a barátoktól való eltávolodáshoz vezethet. Ha megfelelő időben nem kezelik, akkor könnyen válik egy kamasz függővé, ami további súlyos következményekkel járhat.

Megelőzés és kezelés – mi segíthet?

Kiemelten fontos a fiatalok dohányzásról való leszoktatásának támogatása, melyben az alábbiak segíthetnek:

1. Nyílt kommunikáció: családi támogatással a szülők és gyermekeik között jelentős védőfaktor alakítható ki.
2. Prevenciós programok: az iskolákban, közösségi központokban zajló drogprevenciós programok keretében a fiatalok tájékoztatása.
3. Személyes szakmai segítség: amennyiben a szerhasználat már problémás szintet ér el, fontos a pszichológus, addiktológus vagy más szakember bevonása.
4. Online tanácsadás: érdemes segítségül hívni a 21. századi technológiát is (digitális önsegítő anyagok, mobiltelefonos applikációk)

A kamaszok és fiatalok egészségvédelme komplex feladat, amely a család, az iskola, a közösségek és a jogalkotók együttműködését igényli. Fontos, hogy a megelőzésre helyezzük a hangsúlyt, és biztosítsuk a támogatást azok számára, akik már érintettek. A Ficsak évek óta nagy figyelmet fordít a gyermekvédelemre, így különösen arra, hogy a szülőket figyelmeztesse a kiskorúakra leselkedő veszélyforrásokra. Figyelemfehívó kampányaink is ezt a célt szolgálják!

Védjük meg együtt gyermekeinket az egészségüket veszélyeztető szerektől és vezessük őket egy biztonságos, egészséges jövő felé!

Forrás: Ficsakblog

Kövess minket a Social Media felületeinken