A tűzijátékban ami nekünk embereknek gyönyörű látvány, az sok kiskedvencnek a legrosszabb rémálom. A legtöbb kutya számára a hangos zajok, villanások és a hirtelen ingerek nagyon stresszesek lehetnek, hiszen a kutyák érzékenyebbek a hangokra, mint az emberek. A tűzijátékkal együtt járó fény- és hangeffektusok a kutyák számára rendkívül félelemkeltő, stresszes helyzetet teremtenek. 

A stressz egyértelmű, kritikus jeleit látjuk a kutyánkon, ha reszket, borzong, vonyít és szélsőséges esetekben a kétségbeesés is látszik rajta. A félelem gyakran szorongáshoz vezet náluk, amit a remegés mellett elbújás, hangos szűkölés vagy ugatás kísér, ami akár menekülési kísérletbe is átcsaphat, és akkor megtörténik a baj. 

A közelgő augusztus 20-i tűzijáték is ebbe a félelemkeltő sorba illeszkedik, mely szélsőséges viselkedést válthat ki kedvencünkből. Az egyik szélsőség az lehet, amikor kis gombóccá összegömbölyödve, remegve bebújik a számára legkisebb sarokba, zugba. A másik, ha a stressz hatására idegesen föl-alá járkál, összerezdül mindenre és megmerevedve figyel a hangok irányába.

Miért félnek a kutyák a tűzijátéktól?


Érzékeny a hallásuk
: A kutyák hallása sokkal érzékenyebb az emberekénél. A tűzijáték hangjai sokkal hangosabbak és élesebbek számukra.

Váratlan esemény törénik: A tűzijáték hirtelen fellobbanása és a kiszámíthatatlan zajok megzavarhatják őket.

Nincs hová menekülniük: A kutyák gyakran nem találnak biztonságos helyet a zaj elől, ami fokozza bennük a pánikot.

Te is aggódsz a kutyusod állapotáért a tűzijáték alatt?

10 hasznos tipp, mellyel csökkentheted kedvenced szorongását, és segíthetsz neki a számára stresszes időszakban könnyebben átvészelni tűzijáték ’félelmetes’ perceit:

  1. Időbeni séta: Az esti sétára még a tűzijáték kezdete előtt vidd le, hogy elkerült kutyusod traumatizálódását. A szakemberek ilyenkor a sétához olyan hámot javasolnak, amiből nem tud kibújni, nehogy egy korai hangos bumm megijessze és menekülőre fogja.
  2. Biztonságos hely: Biztosíts a kutyádnak egy csendes, nyugalmas helyet, ahová elvonulhat. Lehet ez egy megszokott kuckó, vagy egy sötét szoba, ahová kevésbé hallatszik be a zaj.
  3. Nyugtató zene vagy fehér zaj: Egy kellemes, nyugtató zene segíthet elnyomni a tűzijáték zaját. Hasznos lehet az is, ha a megy a TV vagy szól a Rádió, hogy állataink ne hallják olyan élesen a külső durrogó hanghatásokat.
  4. Nyugodt viselkedés: Próbálj meg te is nyugodt maradni, hiszen a kutyád érzékeli a te érzelmeidet is. Ha te nyugodt vagy, az segíthet neki is megnyugodni.
  5. Emberi közelség: A legtöbb kutyus igényli ilyenkor az ember közelségét. Ha kedvenced bújna, keresi a társaságod, akkor engedd bújni. 3. Simogasd, ha igényli, mert az érintés is nyugtatóan hathat rá.
  6. Szoktatás: Amikor jóval előre tudod, hogy tűzijáték lesz, próbálhatod előre hozzászoktatni a kutyádat hangfelvételekkel a durranó hangokhoz, ezeket szép fokozatosan hangosíthatsz. Ez időigényes folyamat, de hosszú távon segíthet.
  7. Nyugtatók: Ha a kutyád extrém módon fél, fordul állatorvoshoz!
  8. Póráz vagy zárt tér: Soha ne hagyd egyedül a kutyádat kint tűzijáték alatt, mert pánikba eshet és megszökhet. Amint elkezdődnek a durrogtatások jó, ha valaki a családból vele marad.
  9. Stresszcsökkentők: A kutyusoknak jó, ha van mit rágcsálni, amivel közben elfoglalják magukat. Akár szimat munkázhatnak is, az stresszcsökkentő és kevésbé figyelnek a zajokra.
  10. Gyógynövényes tabletta, és vényre felírt nyugtató
    Amennyiben azt tapasztalod, hogy a kutyusod a tűzijátéktól kissé nyugtalan, feszült állapotba kerül, és nem tudod teljesen megnyugtatni, érdemes gyógynövénytartalmú tablettát nála „bevetni”, ezek stabilizálják a durranások idejére a kutyust, de semmilyen formában nem hatnak rá kábítólag. Ha a kutyádnál az erős hang és fényhatás heves nyugtalanságot, félelmet, szorongásos, stresszes állapotot idéz elő, akkor, de csakis állatorvossal előzetesen egyeztetve kaphat nyugtató tablettát.

Miről ismered fel, mik a félelem és az általános szorongás jelei?

A lihegés, a remegés, a járkálás (gyakori helyváltoztatás, körbefutás), emberek társaságának keresése (túlzott ragaszkodás, mögé rejtőzés, pacsi adás, követés), elrejtőzés (bútor alatt, sötét szobákban, szűk helyeken), elszökés megkísérlése, lefagyás (mozgás teljes hiánya miatt), az evés vagy jutalomfalatok visszautasítása, nem szokásos vizelés, nem szokásos bélsárürítés, nyáladzás.

Vegyük észre felelős kutyatartóként a mi felelősségünk, hogy kedvencünk minél könnyebben átvészelje ezt a tűzijátékos nyári estét! Figyeld kutyád minden rezdülését, és ne bízd a véletlenre kutyusod testi-lelki nyugalmát!