A Fiatal Családosok Klubja (FICSAK) és a 7köznapi pszichológia online szaklap a lelki egészségvédelem jegyében rendezte meg a 2020 jöhet! A STRESSZ mehet! című workshoppal egybekötött előadását február 6-án a Lurdy Rendezvényközpontban.
A nagy érdeklődésre számot tartó estén először meghívott előadóink beszélgettek arról, miért fontos megőriznünk a lelki egészségünket és miért van jelentősége annak, hogyan küzdünk meg bizonyos stresszes élethelyzetekkel.
Dr. Csomai Zita, orvos-természetgyógyász arról beszélt a hallgatóságnak, hogy munkája során kitüntetett figyelmet szentel a stresszbetegségeknek és olyan különböző kémiai folyamatok játszódnak le a stressz hatására az emberi szerveztben, amelyre sokan nem is gondolnak. Néha egy egyszerű fejfájás, szédülés és émelygés hátterében is komoly mértékben a stressz okoz fizikai tüneteket, amelyek később akár megbetegedéseket is előidézhetnek.
Steinbach Annamária, a 7köznapi pszichológia főszerkesztőjeelmondta, hogy a stressz, a stresszkezelés és az azzal való megküzdés egyre fontosabb szerepet kap napjainkban, hiszen nem mindegy, hogy a lelki egészségünk révén hogyan élünk és hogyan érezzük magunkat! A mentális és fizikai problémák kezelésével még méltánytalanul keveset foglalkozunk, ugyanakkor köztudott, hogy a legtöbb betegség hátterében ezek állnak. A mindennapi stressz, a szorongás, a pánikbetegség, a párkapcsolati nehézségek, a családi konfliktusok és a különféle szenvedélybetegségek is képesek tönkretenni nemcsak az emberi kapcsolatokat, hanem emberek és családok életét is.
Turán Frigyes, a 2019-es év rally versenyzője családfőként, autóversenyzőként beavatott minket abba, hogyan kezeli a néha extrém magas szintet elérő stresszt az életében. Mesélt olyan történetet is, amivel rávilágított arra, hogy a kollégáinál mennyire fontos a fizikai és mentális erőnlét mellett a stresszkezelés, a kiváló reagálóképesség és a megküzdési stratégiák alkalmazása.
„Ép testben ép lélek”- tartja a mondás, ami szerintünk megfordítva még inkább igaz: akinek sikerül megteremtenie a lelki békéjét, aki boldogan, kiegyensúlyozottan éli a hétköznapjait, az nem csak a munkahelyén teljesít jobban, és a családjában képes harmóniát teremteni, de orvoshoz is kevesebbet jár.
Az este második felében az Énerő Akadémia segítségével különböző stresszkezeléssel kapcsolatos technikákat gyakoroltunk. Szóba került a reziliencia, amely egy kompetenciacsomag. A pszichés rugalmasságunkat, lelki ellenálló képességünket, más néven megküzdési, megbirkózási képességünket takarja. A megküzdés gyümölcse egy olyan új stabilitás és rugalmas énerő lesz, amellyel szárnyalni lehet akár a nehéz időkben is.
Az interaktív és jó hangulatú workshop révén új technikákat is tanultunk. Reméljük, hogy minden résztvevő jól érezte magát, hasznos tippekkel és technikákkal gazdagodva tért haza.