Gyermekvédelem

Gyermekeink testi-lelki egészsége a tét 2024-ben is!

Minden szülő azt szeretné,

hogy gyermeke biztonságban, jólétben, egészséges körülmények között, káros befolyásolástól mentes közegben fejlődjön és kihozza magából a legjobbat. 

Szülőként minden ember egészen biztosan meg is tesz mindent ennek érdekében. Ha gyermekvédelemről beszélünk, először általában a gyermek testi bántalmazások elleni védelme juthat eszünkbe, azonban a gyermekvédelem nem csupán arról szól, hogy megóvjuk gyermekeinket a fizikai veszélyektől. Magába foglalja a lelki, érzelmi, mentális egészségük megőrzését is.

Ezért figyelnünk kell arra, hogy milyen hatások érik őket az iskolában, az otthonunkban és a baráti körükben. Fontos, hogy koordináljuk a gyermekünk digitális szokásait, igyekezzünk egészséges életmódra nevelni és érzelmi biztonságot nyújtsunk számukra a kiegyensúlyozott mentális fejlődésük érdekében.

A Gyermekeink Védelme 2024 kampány célja, 

hogy közösen tegyünk gyermekeink testi és lelki egészségéért.

Prevenció

Lelki egészség

Testi egészség

Az év második felében, júniustól decemberig tartó kezdeményezésünk során olyan felméréseket, programokat, előadásokat szervezünk, amelyek segítenek a szülőknek és a gyerekeknek megelőzni és kezelni a mindennapi élet kihívásait.

A kampány során érzékenyítő és edukáló programokat valósítunk meg, élő vagy online előadások, beszélgetések, fórumok formájában, meghívott szakemberek közreműködésével.

Prevenció és felmérés a gyermekvédelem témájában

Kampányunk első szakaszában, júniusban és júliusban, a prevencióra és a felmérésekre helyezzük a hangsúlyt. Felmérjük, hogy a szülők és a gyermekek milyen nehézségekkel küzdenek, különös tekintettel az ártalmas szokások és szenvedélyek kialakulásának megelőzésére. Tájékoztató kiadványt készítünk, amely figyelemfelhívó céllal mutatja be a veszélyes szerek kockázatait.

Átfogó felmérésünk eredményei

Digitális eszközök óvodában, óvodás korban? A felmérés még zajlik:
https://bit.ly/ovoda_felmeres

Lelki egészség

Második pillérként a lelki egészség kerül a középpontba. A stresszkezelés, konfliktuskezelés és a fiatalok megküzdési módjainak segítése kulcsfontosságú témák, mint ahogy a digitális média hatásairól sem feledkezhetünk meg. Szeretnénk foglalkozni az érzelmi intelligencia, a biztonságérzet és a családi kapcsolatok fontosságával is. A digitális világ már az egészen kicsiket is rabul tudja ejteni, de vajon menyire érdemes engedni őket elmerülni ebben a világban.

Erről szóló cikkünk kiinduló pont lehet.

Kütyühasználat nyáron? Vida Ágnes tartott előadást szülőknek

Iskolai okoseszközök korlátozása szeptembertől, Hal Melinda előadása

Előkészítés alatt: stresszkezelés az iskolákban, szülők támogatása ebben

 

Testi egészség

Az ősz beköszöntével a testi egészség kerül előtérbe. Októberben és novemberben a mozgásra és sportra ösztönözzük a gyermekeket, valamint az egészséges táplálkozás fontosságát hangsúlyozzuk a családokban. Célunk, hogy segítsük a szülőket az evészavarok megelőzésében és felismerésében, és ösztönözzük a gyerekeket az aktív életmódra.

Füstmentes dohánytermékek fiataloknak? – figyelemfelhívó kiadvány

Előkészületben: őszi egészségnap családoknak, fókuszban a testmozgás és egészséges étkezés

Jelzőrendszer és edukáció

A kampány során fontosnak tartjuk a jelzőrendszer működésének ismertetését is. Tájékoztatjuk a szülőket és pedagógusokat arról, hogy mi számít veszélyeztetésnek, hová fordulhatnak segítségért, és hogyan működik a jelzőrendszer. 

Gyermekvédelmi jelzőrendszer cikk

Fő célunk tehát az,

A fő célunk tehát az, hogy a szülők a megfelelő információkhoz jussanak, táguljon látókörük, legyenek altenatíváik a nevelési folyamat során, erősödjön tudatosságuk a gyermekek védelmét illetően, hogy e fejlődés során saját felelősségüket felismerhessék és adott (kritikus időben) lépjenek, nyújtsanak segítő kezet a gyerekeknek.