A Fiatal Családosok Klubja (FICSAK) fontos lépésnek tartja a 2025 szeptemberétől életbe lépő, megújított óvodai alapprogramot, amely kiemelten kezeli a mindennapos mozgás fontosságát, a szülők anyagi terheinek csökkentését, valamint az óvoda-iskola átmenet tudatos támogatását. Meggyőződésük, hogy ezek az intézkedések hosszú távon segítik a gyermekek egészséges fejlődését és a családok mindennapjait.

Az elmúlt hetekben számos félreértelmezett cikk, szalagcím és online bejegyzés jelent meg a témában, amelyek sok esetben eltávolodtak a valós szakmai tartalomtól. Ezek tisztázása érdekében a Fiatal Családosok Klubja nyilvános fórumbeszélgetést szervezett 2025. május 26-án Pesterzsébeten, ahol lehetőség nyílt a kérdések megvitatására és a hiteles tájékoztatásra. Az eseményre felkérték Dr. Balatoni Katalin miniszterelnöki biztost, aki megosztotta a program célkitűzéseit, és válaszolt a szülők, óvodapedagógusok felmerülő kérdéseire.

„A legkisebbek támogatása a legnagyobb befektetés. Ha biztosítjuk számukra a mozgás örömét, az egyéni kibontakozás lehetőségét és a szülők valódi segítségét, akkor esélyt adunk egy egészségesebb, kiegyensúlyozottabb jövőnek. Fontos, hogy az óvodai nevelés ne váljon ideológiai csatatérré, mert a gyermekek fejlődése, boldogsága és biztonsága nem lehet vita tárgya. A Fiatal Családosok Klubja üdvözli azokat a kezdeményezéseket, melyek mérséklik a családokra nehezedő terheket, megerősítik a pedagógusokat és végre nem problémákról, hanem megoldásokról szólnak” – mondta Király Nóra a FICSAK alapítója.

Dr. Balatoni Katalin arról beszélt: a játékos fejlesztés nem új elem, sok helyen eddig is megvalósult, mostantól azonban minden óvodában kötelező lesz. A magyar pedagógiai kultúrának elképesztően sok értéke van, amit meg kell tartani, és amire érdemes ráerősíteni. Hangsúlyozta továbbá: az óvodák saját hatáskörben dönthetnek arról, hogy a fejlesztést külön vagy vegyes csoportban valósítják meg. Az óvodavezetők körében végzett előzetes felmérés szerint ugyanis csupán az óvodák 7%-a válaszolta azt, hogy a vegyes csoport a legmegfelelőbb az iskolai előkészítéshez, 40% szerint pedig mindegy, hogy vegyes vagy homogén csoportban történik-e ez meg. Kiemelte azt is, hogy az óvodai alapprogram „egy keret, egy ajánlás”, amely mellett a pedagógusoknak megvan a módszertani szabadságuk, semmiben sem korlátozzák őket.

Azt is hangsúlyozta, mindez semmilyen új adminisztrációs teherrel nem fog járni az óvodapedagógusok részéről.

A Fiatal Családosok Klubja támogatja az alábbiakat

•         Mindennapos mozgás: A megújult program nem új követelményt állít, hanem megerősíti a korábbi gyakorlatot, világosan kifejezve, hogy a gyermekek testi-lelki egészsége szempontjából elengedhetetlen a napi rendszeres mozgás.

•         A szülők anyagi terheinek csökkentése: A fizetős iskola-előkészítők helyett a jövőben minden nagycsoportos gyermek térítésmentesen, az óvodai nevelésen belül kapja meg a szükséges fejlesztést, napi 45 percben — ezzel is erősítve az esélyegyenlőséget és a családok támogatását.

Támogatjuk továbbá:

•         A gyermekközpontú, játékos fejlesztést, a differenciált nevelést és az egyéni képességek figyelembevételét.

•         Az élménypedagógia kiemelt eszközeit: mesét, népi játékokat, éneket, alkotást, mozgást.

•         A magyar óvodapedagógia értékeinek megőrzését és továbbvitelét a 21. századi környezetben.

Az új óvodai alapprogram nem az iskolai elvárások korai bevezetéséről szól, hanem épp ellenkezőleg: arról, hogy a gyermekek megfelelő, életkorukhoz illeszkedő fejlesztést kapjanak a saját tempójukban, biztonságos és szeretetteljes környezetben, hiszen végső soron a gyermek a legfontosabb.

Ez a közös ügyünk. Ez a jövő generációk érdeke. Ez a családok érdeke.