A Fiatal Családosok Klubja idei előadás sorozata a kamaszok mentális egészségét állítja fókuszba, ugyanis meggyőződésünk, hogy nagyobb veszélyben van ez a korosztály, mint elsőre gondolhatnánk.

  • A folyamatos online jelenlét növeli a stresszt és a szorongást, ráadásul a közösségi média torz képet ad a valóságról, ami önértékelési problémákhoz vezethet. Az online zaklatás (cyberbullying) is egyre gyakoribb.
  • Kevés idő jut valódi pihenésre és kikapcsolódásra, nagyobb a magányosság és elszigeteltség, hiszen a digitális kapcsolatok nem helyettesítik a mély, személyes kapcsolatokat.
  • Sokan nem mernek segítséget kérni, sokan nem ismerik fel időben a problémáikat.
  • A fiatalok gyakran érezhetik úgy, hogy nincs kontrolljuk a jövőjük felett.

Az első témakör a szülők számára nyújtott áttekintést, egyáltalán miképpen érthetjük meg ezt a generációt? Hogyan közelíthetünk hozzájuk?

Limpár Imre tanácsadó szakpszichológus vezetett minket ebben a témában 2025. február 27-én este a MOM Kultban. A témát nagy érdeklődés övezte, közel 80 szülő vett részt személyesen a rendezvényen.

Az előadás első részében néhány okot vettünk végig, amik nehezítik a megértést. Például, hogy mi, szülők, magunkat se értjük. Vagy nehezíti a helyzetet, hogy nagyon rövid az az „időablak”, amikor a kamasz gyermek elérhető és megnyílik. Ott vannak a generációs különbözőségek, amik miatt például egy fogalom alatt mi mást értünk, mint ők. És valljuk be, sokszor egyszerűbbnek tűnik a demagógia, mint a megértés irányába menni.

Hiszen ahhoz, hogy híd épüljön köztünk, idő, energia és kapacitás kell. Megérteni, amit mond, és hogy ő is értse, ami mi mondunk. Észrevenni, amikor érzelmileg elérhető, és szülőként is elérhetőnek lenni ilyenkor. Változtatni a kommunikációs szokásokon, amik talán már nem működnek.

A résztvevők számos konkrét tanácsot és elgondolkodtató kérdést hallhattak, az alkalom végén néhányan személyes élethelyzetüket is megosztották és iránymutatást kaptak a továbblépéshez.

Az alkalom végén Limpár Imre három dedikált könyvét, valamint három Ficsak ajándékcsomagot sorsoltunk ki a jelenlévők között, valamint egy kis uzsonnára is a vendégeink voltak a résztvevők.

A sorozat további alkalmaira még lehet jelentkezni

2025. március 27. 18 órától Kádár Annamária: Kamaszok önbizalmának, önbecsülésének támogatása szülőként című előadása szintén a MOM Kult-ban kerül megrendezésre.

Tóth Dániel Digitális Nevelés Szakértő Pszichológus, gamer, influencer és 4 gyerekes apuka a digitális nevelés veszélyeiről és lehetőségeiről fog online beszélni, 2025.04.07. hétfőn 18 órától.

Hal Melinda klinikai szakpszichológus témája: Határok, szorongás, dac – a személyes térben és azon túl, szintén online lesz megtartva 2025.04.24. csütörtök 18 órától.

A részvétel ingyenes, de regisztrációhoz kötött, jelentkezni itt lehet:

https://bit.ly/szuloakademia2025