A Fiatal Családosok Klubja idén is szeretné felhívni a figyelmet arra, hogy az év végéhez közeledve fokozottan figyeljük egymás, gyermekeink, környezetünk védelmére!

Nincs óév-búcsúztatás számvetés és hangos vigadozás nélkül. Helye és ideje van az év utolsó napján a felhőtlen szórakozásnak, jókedvű ünneplésnek is. Fontos szelep is ez a nap, amikor kiengedhetjük az egész éves fáradság feszültségét és kiléphetünk kicsit a szokott kerékvágásból: táncra perdülnek azok is, akik máskor soha. BUÉK-ot kiabáló tömeg hömpölyög a máskor kihalt éjszakai utcákon. Sőt a gyerekek is fennmaradhatnak ilyenkor késő éjjelig. A társadalmi szabályok módosulnak ugyan, de ne feledjük, hogy a jogszabályok és a kulturált együttélés szabályainak betartása ezen az ünnepnapon is kötelező érvényű.

Ahhoz, hogy mindannyiunk számára – kicsiknek és nagyoknak is – felhőtlen legyen ez a különleges este, szükséges, hogy figyelemmel legyünk egymásra és betartsuk azokat a szabályokat, amelyek arra hivatottak, hogy fizikai biztonságunk és lelki épségünk se szenvedjen csorbát.

Különösen fontos, hogy csak engedélyezett pirotechnikai eszközöket vásároljunk, és azokat az előírásokban rögzített módon, körültekintően használjuk. Jó lenne, ha tekintettel lennénk egymásra.
Jó lenne, ha a szórakozás, nem bántaná mások szórakozását, mások pihenését.
Jó lenne, ha a környezetükben élő kisgyermekek, kisállatok testi és lelki épségére, fokozott érzékenységére is gondolnánk ilyenkor, akikből az extrém hanghatások pánikszerű félelmet, ijedtséget válthatnak ki.
Jó lenne, ha a szomszédságunkban élő kicsikre tekintettel önmérsékletet gyakorolnánk a különösen erős hanghatással járó eszközök használatában.

Mit tehetnek a kutyatartók?

Függetlenül a helyi szabályozásoktól, sajnos mindenhol számítani kell a durrogtatásra. A kutya idegrendszere bármikor telítődhet az ingerrel, azaz egy kiegyensúlyozott eb is bármikor elkezdhet pánikszerűen menekülni a csattanásoktól.

  • Ellenőriztessük a kutyában lévő chiphez társított adatok helyességét.
  • December utolsó napjain már mindig legyen a kutyádon nyakörv és biléta, ha kiléptek a lakásból. A bilétán szerepeljen a kutya neve és a gazdi elérhetősége.
  • Megoldás lehet a hosszabb időt igénylő ingerszoktatás, de az sem jelent száz százalékos biztonságot
  • Szilveszter napján a nagy sétát intézzétek el már délelőtt, a kutyát vidd be a házba vagy más biztonságos, zárható helyre.
  • Délutántól és főleg sötétedéstől már a kertbe se menjetek póráz nélkül. Estétől már szigorúan csak addig legyetek kint (és csakis pórázon), amíg a kutya elvégzi a dolgát.
  • A lakásban érdemes a tévét vagy valamilyen zenét bekapcsolni.
  • Ha a kutyád érzékeny a villanásokra és a fényekre is, sötétíts be.
  • A láthatóan félő kutyának biztosíts egy olyan nyugodt helyet, kuckót, ahova félrevonulhat és ahol biztonságban érezheti magát.
  • Az állatorvossal egyeztetve végső esetben adható a kutyának olyan szer is, ami segít neki megnyugodni.

Ha mégis megtörténik a baj

Érdemes rendszeresen figyelni a környéket, plakátokon és a környékbeli állatotthonokban, állatorvosi rendelőkben jelezni az eltűnést. Képpel ellátott plakátok még hatékonyabbá tehetik a keresést.

Elveszett, elkóborolt állatokról bejelentéseket lehet megtenni, illetve érdeklődni lehet a fővárosi önkormányzati rendészet telefonszámán. A megtalált kutyákat a főváros ebrendészeti telepére viszik. A FÖRI Illatos úti Állategészségügyi Szolgálata minden elveszett, kóbor és leadott állatot köteles átvenni és biztonságban elhelyezni. Ajánlatos felkeresni a www.ebtelep.hu oldalt, ahol információkat lehet olvasni az elveszett és meg talált állatokról, valamint a szolgálat Facebook- oldalát

Az Állategészségügyi Szolgálata megerősített ügyelettel, az Állatmentő Liga és Noé Állatotthon öt járőrautóval segíti haza az állatokat. Aki kedvencét keresi, vagy kóbor állatot lát, hívja az Állategészségügyi Szolgálat telefonszámait, ahol diszpécserek riasztják az adott -kerületben járőröző állatmentőket. 07-19 óráig: +36-1-347-0830, 19-07 óráig: +36-1-301-7500

Mire ügyeljen a hangos ünneplésre készülő?

A pirotechnikai eszközöket összesen négy kategóriába sorolja a 173/2011 (VIII. 24.) pirotechnikai törvény.

Az egyes és kettes kategóriába tartozókat egész évben meg lehet vásárolni.

A hármas kategóriába tartozó tűzijátékok korlátozás alatt állnak: ezeket december 28. és 31. között lehet megvásárolni, használni őket csak december 31-én este 6 óra és január elseje reggel 6 óra között lehet. Megtartani január 5-éig lehet, az el nem használt termékeket a forgalmazó köteles térítésmentesen visszavenni, viszont a vételárat nem köteles visszafizetni.

A négyes kategóriába tartozó tűzijátékokat nem lehet még ezen időszakban sem megvásárolni és használni.

Tűzijátékterméket kizárólag engedéllyel rendelkező forgalmazótól, magyar használati utasítással ellátva vásároljon, olvassa el a használati útmutatót, és mindig tartsa be az abban foglaltakat!

Ha valaki megsérül, ha megtörténik a baj, tehetünk néhány dolgot a sérülés, vagy a fájdalom súlyosságának enyhítésére. Ha lehetséges, le kell venni az érintett területekről az ékszereket, illetve a ruhadarabokat. Az égett területet legalább 10-15 percig hűteni kell (például hideg vízzel), majd fertőtleníteni és sterilen bekötni. Ha a seb vérzik is, akkor óvatosan vizezzük! Kevés vízzel öblítsük a seb környékét és sterilen kössük be. Erősebb vérzés esetén helyezzünk rá gézlapot és mindenképp hívjuk a mentőket a 112-es segélyhívó számon. Ha leszakad az ujj, akkor azt mielőbb le kell mosni és légmentes zacskóba tenni, majd a zacskót jégkockán hűteni kell a mentők érkezéséig.

Szemléletváltozásra lenne szükség

Sokan azt az álláspontot képviselik, hogy egyszer egy évben mindenki kibírhatja a hangoskodást. Azonban vannak, akik számára ez nem egyszerűen erről szól: gondoljunk az idősekre, akiknél talán nyomasztó emlékeket idéznek ezek a süvítő hangok. A gyermekek sem egyformák, van, aki élvezi a hangos-színes forgatagot, más gyermek lehet, hogy pánikba esik.

A tűzijátékkal kísért ünnepek nem csak a kutyáknak, de sokszor a lovaknak, illetve gazdáiknak is nehéz estéket jelentenek, hiszen őket nem lehet bevinni a házba. A lovak 79%-a szorongást él át a tűzijátékok során, és 26%-uk megsebesül.

Ártalmas lehet a szilveszteri tűzijáték a telelő méhekre is: a hanghatástól beindul a természetes ösztönük, hogy meg kell védeni valamitől a családot, szétszélednek, majd akár 35-40 ezer méh megdermed és elpusztul. Márpedig a méhek elvesztése felbecsülhetetlen kár annak, aki számára ez jelenti a család betevőjét.

A madarak szintén veszélyben vannak a tűzijátékok miatt: nemcsak éjjeli pihenésükben zavarja őket, hanem az ijesztő hangok hatására elhagyhatják biztonságos helyüket, és – mivel a sötétben nehezen tájékozódnak – eltévedhetnek, megfagyhatnak, és könnyebb prédát jelenthetnek a ragadozók számára is. Német kutatók arra jutottak, hogy a tűzijáték tartósan megváltoztatja a madarak viselkedését, ami csökkenti a túlélési esélyeiket, különösen a keményebb teleken.

A madarak nemcsak a hang- és fényhatásoktól menekülnek, hanem attól a rengeteg káros anyagtól is, amit a tűzijátékok a levegőbe eregetnek a felrobbantásuk során. A szállópor mennyisége egy szilveszteri éjjelen akár 650 százalékkal is megemelkedhet egy-egy helyszínen!

Mi lenne, ha az óév búcsúztatással kapcsolatos szemlélet változna?

Ha nem érezné olyan sok ember kötelező ünnepi elemnek vagy eszköznek a pirotechnikai eszközöket. Ha a mulatozás más mederben folyna, ha a gőzt úgy engedné ki mindenki, amivel még véletlenül se okoz kínos perceket másoknak, vagy ijedelmet az állatoknak, fejtörést a gazdáknak.

Egyszerűen csak legyünk tekintettel egymásra! Az egészen biztosan jó dolgokat eredményez és közelebb hozhat egymáshoz.

Minden két- és négylábúnak nyugodt és felszabadult szilveszterezést kívánunk!

Kövess minket a Social Media felületeinken